Jak podcasty zrewolucjonizowały media?
Podcast to internetowa publikacja audio lub wideo nadawana za pomocą technologii RSS. Jego nazwa pochodzi od dwóch angielskich słów iPod i broadcast (audycja). Tego terminu użył po raz pierwszy w 2004 roku brytyjski dziennikarz Ben Hammersley w artykule dla The Guardian. Pomysł szybko się przyjął i został szeroko spopularyzowany. Określenie podcast zostało nawet uznane w 2005 roku słowem roku przez New Oxford American Dictionary.
Kto wynalazł podcast?
W październiku 2001 roku informatyczny gigant – Apple, wprowadził na rynek swój kolejny produkt: innowacyjny odtwarzacz muzyczny – iPod. W trakcie joggingu można było posłuchać ulubionej muzyki, ale popularnej audycji już nie. 3 lata później Adam Curry, były VJ MTV i programista Dave Winer sprawili, że słuchanie audycji poza domem na przenośnym urządzeniu Apple’a stało się możliwe. Winer stworzył oprogramowanie do nowej, lepszej wersji RSS, a Curry zakodował program znany jako iPodder, który umożliwił pobieranie plików audio z kanału RSS na iPoda. Pierwsze podcasty można zdefiniować jako radio na żądanie. Dziś to audio lub wideo dostępne w odcinkach, które słuchacze mogą znaleźć online i odsłuchać lub pobrać i odsłuchać później offline.
Pod koniec 2004 roku serwis Libsyn.com jako pierwszy zaczął dostarczać podcasty. W 2005 roku Apple oficjalnie dodał podcasty do swojej biblioteki muzycznej iTunes. Kilka miesięcy później Steve Jobs zademonstrował na scenie, jak każdy może stworzyć swój własny podcast na komputerze Mac.
Kto spopularyzował podcast?
Nową formą publikacji zainteresował się świat polityki. Cotygodniowe przemówienia prezydenta George’a W. Bush od lipca 2005 roku publikowano właśnie w formie podcastów. Brytyjski aktor komediowy Ricky Gervais w lutym 2006 roku ustanowił rekord – jego podcasty pobierano najczęściej (średnio 250 tysięcy pobrań na odcinek). Jednak znaczny wzrost popularności podcastów pojawił się dopiero około 2013 roku. Apple ogłosił w tym czasie, że z jego platformy korzysta miliard subskrybentów podcastów.
W czerwcu 2014 roku w nowej podcastowej formie pojawił się znany i ceniony przez Amerykanów program This American Life. W październiku jego twórcy rozpoczęli realizację nowych odcinków o prawdziwych sprawach kryminalnych. Był to początek nowego gatunku podcastów True Crime, który spowodował rosnące zainteresowanie odbiorców i sprawił, że popularność tego medium gwałtownie wzrosła. W lutym 2019 roku platforma do odtwarzania muzyki – Spotify za kwotę 340 milionów dolarów przejęła główne sieci podcastów, a w październiku 2021 roku wyprzedziła Apple i została numerem 1 na podcastowym rynku w Stanach Zjednoczonych.
Podcasty obecnie
Według Podcast Index*, który jest największym katalogiem tego medium, istnieje ponad 4 miliony programów w formie podcastów. 44% z nich ma mniej niż 3 odcinki, a 720 tysięcy ma więcej niż 10 epizodów. W sumie w sieci znajdziesz 48 milionów odcinków. Najpopularniejsze kategorie podcastów to:
- zdrowie i fitness,
- polityka,
- true crime,
- historia,
- nauka i technologia.
A jaki jest Twój ulubiony podcast? Daj znać w komentarzu.
Znasz historię wyszukiwarek? Sprawdź, kto zaprogramował pierwsze narzędzie do wyszukiwania danych.
Źródło: https://podcastindex.org/stats