7 skutecznych sposobów na zwiększenie produktywności
Stephen King napisał ponad 60 powieści i trzy razy tyle opowiadań. Henry Royce unowocześnił setki urządzeń, konstruował auta i silniki samolotowe. Benjamin Franklin był politykiem, pisarzem i wynalazcą. Mierzyli wysoko i zrealizowali swoje plany. Jak tego dokonali? Ich doba, podobnie jak Twoja i moja, to jedynie 24 godziny. Byli niezwykle efektywni. Ty też możesz poprawić swoją produktywność i osiągać szybciej znacznie lepsze rezultaty.
Czasami wystarczy:
- zmiana otoczenia,
- zaplanowanie celów,
- dzielenie dużych zadań,
- przełączenie się w tryb offline.
Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co musisz zmienić, aby wskoczyć na wyższy poziom produktywności.
Zmiana nr 1: Zorganizuj wygodną przestrzeń do pracy
Dobrze zorganizowane i uporządkowane miejsce pracy pomaga się skupić. Pozbądź się zbędnych przedmiotów, ale zostaw dyplomy i nagrody związane z karierą, bo dobrze wpływają na motywację.
Czy wiesz, dlaczego warto ustawić obok biurka rośliny? Znasz termin biofilia? Brzmi dziwnie, jak bio-przypadłość, ale to pojęcie oznacza dosłownie umiłowanie przyrody. Ludzi ciągnie do natury. Dzięki roślinom, poczujesz się lepiej. Poprawi się Twój nastrój oraz produktywność.
Na samopoczucie i wydajność w pracy wpływa także kolor otoczenia.
- Niebieski uspokaja i pomaga w skupieniu.
- Zielony kojarzy się z naturą, dlatego zwiększa poczucie szczęścia i łagodzi stres.
- Żółty według psychologów nastraja pozytywnie i pobudza kreatywność.
- Kolor czerwony pobudza i dodaje energii, ale rozprasza.
Jaki kolor dominuje w Twoim biurze?
Zmiana nr 2: Pracuj w godzinach szczytu swojej produktywności
Jesteś sową czy skowronkiem? Wiesz, kiedy jesteś najbardziej produktywny/a? Jeśli potrafisz się skoncentrować na swoich zadaniach rano, przeznacz wczesne godziny na najbardziej absorbujące projekty.
Stwórz harmonogram, biorąc pod uwagę swój najbardziej produktywny czas pracy. Pamiętaj, że Twoja wydajność wyczerpie się po około 90-120 minutach. Po tym czasie zrób przerwę.
Zmiana nr 3: Za pomocą listy zadań ustalaj priorytety
Listę zadań przygotuj z wyprzedzeniem. Rozpisz zadania na następny dzień albo wypisz cele na cały tydzień. Ustal priorytety. Każdy dzień pracy rozpoczynaj od najtrudniejszego lub najważniejszego zadania. Pozostałe sprawy ogarniesz, gdy uporasz się ze swoim numerem 1 z listy.
Sfinalizowanie większego projektu może potrwać tygodnie, miesiące, a nawet lata. Jeśli chcesz się stale motywować i nie tracić sprzed oczu głównego celu, zapisz go i umieść w widocznym miejscu.
Zmiana nr 4: Dziel duże zadania i realizuj małe cele
Nic nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz to na małe zadania. – twierdził Henry Ford. Praca stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza, jeśli podzielisz ją na etapy. Suń do przodu małymi krokami, a nie stracisz zapału i dotrzesz do głównego celu.
Nagradzaj się za każdy, nawet mały sukces – zrób sobie przerwę i wyjdź na krótki spacer, przygotuj smaczny deser lub poczytaj ulubiony magazyn lub książkę. Mniejsze nagrody to silny motywator. Zakończ intensywny wysiłek włożony w realizację zadania chwilą przyjemności dla siebie.
Zmiana nr 5: Pracuj w blokach czasowych
Wypróbuj popularną technikę Pomodoro. Pracuj 25 minut i zrób 5 minut przerwy. Powtórz to 4 razy, a następnie odpocznij 20 minut. Później wróć do pracy na kolejne 2 godziny. Możesz dostosować ten czas do swoich potrzeb i ustawiać minutnik na dłużej.
Przeważnie ludzie są nastawieni na skupienie i koncentrację na pracy przez około 90 minut. Po intensywnym wysiłku umysłowym trzeba odpuścić. Dalsza praca nie ma sensu, bo następuje spadek produktywności. Przerwa jest konieczna.
Zmiana nr 6: Za pomocą muzyki ogranicz rozproszenia
Przełącz telefon w tryb samolotowy. W czasie wykonywania ważnego zadania nie otwieraj skrzynki mailowej na komputerze. Załóż słuchawki i odetnij się od dźwięków otoczenia.
Dr Teresa Lesiuk udowodniła1, że słuchanie odpowiedniej muzyki ma wpływ na wydajność w pracy. Okazało się, że pracownicy, którzy w trakcie jej eksperymentu słuchali muzyki, szybciej wykonywali swoje zadania i mieli lepsze pomysły niż ci, którzy pracowali bez ulubionych dźwięków.
W trakcie słuchania muzyki Twój mózg wytwarza dopaminę
Psychoterapeutka Merriam Saunders w jednym z wywiadów wyjaśniła, że dopamina stymuluje korę przedczołową, która jest ośrodkiem mózgu odpowiedzialnym za planowanie, organizację, kontrolę hamowania i uwagę. Im więcej dopaminy wytworzy Twój mózg, tym większa jest Twoja produktywność.
Efektywność poprawią dźwięki, które lubisz, ale które Cię nie rozpraszają, na przykład muzyka klasyczna, medytacyjna, jazz, blues, ścieżka dźwiękowa z filmu, dźwięki natury.
Zmiana nr 7: Pamiętaj o piciu wody i zdrowym jedzeniu
Zadbaj o swoje zdrowie. Jeśli w ciągu dnia wypijesz przynajmniej 8 szklanek wody, dobre nawodnienie organizmu sprawi, że poprawi się Twoja pamięć i koncentracja. Pamiętaj też o regularnych i zdrowych posiłkach. Jeśli Twój poziom glukozy spadnie, wraz z nią obniży się Twoja koncentracja i produktywność.
Bonus. Mój patent na podniesienie produktywności
Swoją wydajność poprawiam za pomocą dziennika, który jest oparty na regule 5 sekund. Jest to metoda zapisywania, która podkręca motywację i pozwala się skupić na najważniejszym zadaniu. Dziennik pomaga mi nie tylko w osiągnięciu większej produktywności, ale też utrwala dobre nawyki i pozwala złapać oddech. Stworzyła go Mel Robbins. W dzienniku mogę:
- zapisać, jakie małe działanie dziś podejmę, aby móc zrealizować większy cel.
- zaznaczyć, jak się dziś czuję i dlaczego mam spadek mocy albo nadmiar energii.
- rozpisać plan dnia i zanotować własne przemyślenia, pomysły, a nawet wyrazić wdzięczność.
Sprawdź, czy Najbardziej skuteczny dziennik w galaktyce jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.
Jak zwiększyć produktywność – podsumowanie
Chcesz być produktywny jak Stephen King albo Benjamin Franklin? Wprowadź zmiany:
- Zorganizuj i uporządkuj swoje miejsce pracy.
- Pracuj w swoim szczycie produktywności.
- Twórz listy zadań i ustalaj priorytety.
- Dziel duże zadania i realizuj małe cele.
- Pracuj w blokach czasowych.
- Ogranicz rozproszenia.
- Pij minimum 2 litry wody dziennie i jedz regularnie.
Wdrożenie wszystkich zmian przyniesie Ci najwięcej korzyści. Powodzenia! 🙂
Chcesz dowiedzieć się, jak zacząć wykonywać zadania na czas? Przeczytaj mój artykuł: 13 skutecznych sposobów na pokonanie prokrastynacji
Źródło:
Badania: journals.sagepub.com