Podkręć swoją produktywność jako autor – wprowadź konkretne nawyki

Krótki, stustronicowy poradnik Pisz jak mistrz S.J. Scotta to szczegółowy opis nawyków dotyczących pisania. Wprowadzenie ich w życie, według autora, podnosi pisarską wydajność. Czy nawyki rzeczywiście mają taką moc, że są w stanie odblokować twórczy zastój i pomagają w osiągnięciu sukcesu na autorskim polu?

Poniżej przedstawiam kilka wybranych pisarskich nawyków, które według S.J. Scotta mają wpływ na twórczą produktywność.

Pisarska rutyna – pisz codziennie

Każdego dnia postaraj się napisać ustalony przez Ciebie limit słów. Nieważne czy będzie to 500, czy 1000 słów dziennie. Najważniejsza jest regularność w pisaniu. 

Pamiętaj, że o wiele prostsze jest osiąganie małych codziennych celów. Wytyczanie zbyt dużych i trudnych do osiągnięcia limitów spowoduje, że szybko się zniechęcisz i porzucisz codzienne pisanie.

Stephen King pisze 2 tys. słów każdego dnia.

Jack London pisał codziennie od 1 tys. do 1,5 tys. słów.

Pisz w ustalonych godzinach

Określ porę dnia, którą możesz przeznaczyć na pisarską rutynę. Nie pozwól, by cokolwiek Ci w tym przeszkodziło. Zastanów się, kiedy jesteś najbardziej produktywny. Możesz poeksperymentować z różnymi porami, dopóki nie odkryjesz, w których godzinach pracuje Ci się najlepiej.

John O’Hara pisał tylko w nocy.

R. Kipling tworzył codziennie od 10.00 do 16.00.

Odstaw rozpraszacze – pracuj w trybie offline

Zadbaj o to, by w trakcie pisania w Twoim otoczeniu nie znalazły się przedmioty, które odciągają Cię od pracy. Aby nie rozpraszały Cię odgłosy z zewnątrz, zakładaj słuchawki wyciszające lub słuchaj muzyki instrumentalnej, bądź dźwięków oceanu, czy lasu.

Każde odzyskanie skupienia kosztuje Cię 5-25 minut.

produktywność

Rozpocznij pisanie od przygotowania konspektu

Jeżeli przed zabraniem się do tworzenia, opracujesz szablon, nie pogubisz się w trakcie pisania. Będziesz wiedzieć, o czym piszesz i do czego zmierzasz. Twoja treść zachowa logikę.

Każdy punkt Twojego planu to roboczy nagłówek, jeżeli pracujesz nad artykułem, lub szkic tytułu rozdziału, jeśli tworzysz konspekt e-booka/ książki.

Skup się na jednym pomyśle

Nie realizuj kilku projektów naraz. Człowiek, który goni dwa zające, nie złapie ani jednego. – przekonywał Konfucjusz.

Nie przeskakuj z tematu na temat, bo skończy się na tym że, nie uda Ci się ukończyć żadnego z nich albo Twój czas pracy znacznie się wydłuży. Ustal, który koncept jest najważniejszy, a który może poczekać. Umiejętność przedkładania zadań sprawi, że odzyskamy motywację i poprawimy tempo realizacji pomysłów.

Podkręć swoją pisarską energię

Inspiruj się. Czytaj dużo na tematy, które w danym momencie Cię interesują. Słuchaj podcastów. Oglądaj programy, filmy. 

Czytaj swoje wcześniejsze artykuły i prace, z których jesteś dumna/dumny. Przeglądaj inspirujące cytaty. Zapisuj te, które spodobały się Tobie szczególnie.

podkręć produktywność

Prowadź dziennik pomysłów

Nie pozwól, by dobre idee uciekały z Twojej głowy, zanim zdążysz je wykorzystać. Ciekawe pomysły pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie. Zanotuj je, by ich nie zapomnieć. Miej pod ręką notes kieszonkowy lub zainstaluj na telefonie e-notes np. aplikację Evernote. 

Zapisuj każdy pomysł, nawet banalny. Może być on początkiem burzy mózgów i stać się zalążkiem czegoś wyjątkowego.

Podsumowanie

Jak widzisz nawet w niewielkim objętościowo poradniku, można znaleźć mnóstwo motywacyjnych i wartościowych treści. Być może skorzystasz ze wskazówek proponowanych przez S.J. Scotta i raz na zawsze zapomnisz o twórczych blokadach. Twoja pisarska natura wybudzi się z letargu! Warto spróbować. Powodzenia!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *