Co czytają ludzie, którzy odnieśli sukces?

Osoby, które mają na koncie znaczne osiągnięcia, nie zawdzięczają ich zwykłym zbiegom okoliczności. Obok systematyczności, zacięcia, czy pasji, na ich sposób działania i myślenia wpływają korzystne nawyki, w tym czytanie wartościowych książek. Sprawdź, co czytają i polecają znane i wybitne osoby, które odniosły ogromny sukces.

Co czyta Garry Kasparow?

Garry Kasparow to najbardziej znany i najwyżej oceniany szachista na świecie. W 1985 roku w wieku 22 lat został najmłodszym mistrzem świata w szachach. Co ciekawe, został pokonany w 1997 roku przez maszynę – superkomputer IBM Deep Blue. Od lat interesuje się polityką oraz pisarstwem. 

Jego publikacje dotyczą nie tylko strategii szachowych. Książka Kasparowa, która opisuje historię polityczną Rosji – Nadchodzi zima. Dlaczego trzeba powstrzymać Władimira Putina i wrogów wolnego świata – to świetnie napisana pozycja. To lektura pełna przemyśleń i sugestii autora, która jest wysoko oceniana przez czytelników.  

Na swojej stronie internetowej Garry Kasparow rekomenduje kilka pozycji książkowych. Z listy polecanych tytułów, wybrałam dwie.

Walter Isaacson – Innowatorzy. O tym, jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrową rewolucję

Walter Isaacson, autor bestselerowej biografii Steve’a Jobsa w Innowatorach przedstawia sylwetki genialnych osób, które wznieciły cyfrową rewolucję. Poznaj historię znanych inżynierów, matematyków oraz entuzjastów informatyki i elektroniki, tj. Alan Turing, John von Neuman, Steve Wozniak, Steve Jobs, czy Larry Page. 

Historia Innowatorów rozpoczyna się w połowie XIX wieku i kończy w czasach Google i sztucznej inteligencji. Isaacson aplikuje czytelnikom, jak w każdej swojej publikacji, sporą dawkę wiedzy. Jeśli lubisz czytać pozycje wypełnione po brzegi faktami i ciekawostkami, to ta książka jest dla Ciebie.

Daniel Kahneman – Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

To pozycja idealna dla osób zainteresowanych samorozwojem. Autorem Pułapek myślenia jest ekonomista, psycholog, laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii. Kahneman analizuje myślenie wolne, czyli logiczne i przemyślane oraz szybkie – intuicyjne i pod wpływem emocji. 

Wiesz, jak uniknąć pułapek myślenia? W jaki sposób podejmować lepsze decyzje w życiu zawodowym i osobistym? Jeśli szukasz odpowiedzi na tego typu pytania, koniecznie przeczytaj książkę Kahnemana i dowiedz się, jak działa umysł.

Co czyta Richard Branson?

Richard Branson to brytyjski biznesmen, założyciel Virgin Group i jeden z najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. Branson rzucił szkołę średnią w wieku 16 lat i założył swój pierwszy biznes – pismo o kulturze młodzieżowej. W 1972 roku otworzył mały sklep z płytami, który wyrósł na międzynarodową firmę działającą nie tylko w branży rozrywkowej. 

Richard Branson jest znany również z wyzwań, jakich się podejmuje. Żeglował przez Atlantyk i podróżował balonem dookoła świata. Jego ulubione książki to m.in. historia amerykańskich astronautów autorstwa Toma Wolfie oraz Podróże z Charleyem Johna Steinbecka.

Tom Wolfe – Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos

Jest to reportaż o powstaniu agencji NASA, o początkach programu kosmicznego Merkury, o wyścigu kosmicznym i oczywiście o pierwszych amerykańskich astronautach. Autor zebrał mnóstwo materiałów – wspomnień, wywiadów i innych publikacji, aby wiarygodnie przedstawić życie pilotów oraz ich pierwsze doświadczenia z lotami kosmicznymi. 

Język, w jakim napisana jest książka, niektórych razi – jest zbyt swobodny, luzacki. Jednak styl przekazu autora, który w zasadzie stał się nowatorskim nurtem nazwanym Nowym Dziennikarstwem, był celowy. Wolfie opisuje zdarzenia, jakby naprawdę w nich uczestniczył i wkłada w przekaz sporo emocji.  

John Steinbeck – Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki

Kolejny reportaż tym razem w wykonaniu Johna Steinbecka – wybitnego, amerykańskiego pisarza i dziennikarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla. Autor w 1960 roku w wieku 58 lat wybrał się w samotną podróż kamperem po Stanach. Nie całkiem samotną, bo towarzyszył mu cichy kompan – ukochany pies Charley. 

Mimo upływu lat książka nadal pozostaje aktualna. Opisy są barwne. Steinbeck pisze z właściwym sobie poczuciem humoru. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, obserwuje ludzi i ich zwyczaje. Mało w książce geografii, czy historii Stanów, za to sporo anegdot i przemyśleń genialnego pisarza.  

Co czytał Steve Jobs?

Steve Jobs w wieku 21 lat wraz z przyjacielem Steve’em Wozniakiem założył Apple Computers. Realizował skuteczne kampanie reklamowe. Był nie tylko sprzedawcą, ale także innowatorem i wizjonerem nowych technologii. Wprowadził w życie swoje nowatorskie projekty, takie jak Macintosh, iPad, czy iPhone. 

W 1974 roku wyjechał na kilka miesięcy do Indii. Ta podróż rozbudziła w nim trwające całe życie zainteresowanie buddyzmem. Czytał głównie o duchowości i oświeceniu. Egzemplarze jego ulubionej książki – Autobiografia Jogina, rozesłano tuż po jego śmierci do wszystkich jego znajomych.

Co czytają ludzie sukcesu?
Photo by Md Mahdi on Unsplash

Paramahansa Jogananda – Autobiografia Jogina

Książka dla wszystkich, którzy szukają inspiracji w życiu. Została napisana przez wybitnego przywódcę duchowego. Jest wprowadzeniem do nauki jogi oraz medytacji. Autor przedstawia w niej kulturę Indii oraz opisuje własne doświadczenia, niezwykłe historie i spotkania z joginami, a także z przywódcami duchowymi, tj. Mahatma Gandhi. 

Tytuł znalazł się na liście najbardziej wpływowych i wartościowych książek duchowych XX wieku. Został sprzedany w kilku milionach egzemplarzy.

Herman Melville – Moby Dick

To powieść przygodowa, ale pełna rozważań filozoficznych, nasycona symbolami i alegoriami. Została uznana za arcydzieło literatury światowej. Narratorem jest Izmael, który zaciąga się na statek marynarki handlowej i wyrusza na wyprawę wielorybniczą. Chłopak opisuje historię okaleczonego przez kaszalota kapitana statku, który pragnie odnaleźć Moby Dicka – legendarnego białego wieloryba, aby dokonać na nim zemsty. Każdy powinien przeczytać uważnie tę powieść, ponieważ każdy ma swojego Moby Dicka.

Co czyta Elon Musk?

Elon Musk to urodzony w RPA amerykański przedsiębiorca, prezes Tesli, SpaceX i Twittera. Musk ma ambitne plany. Chce do 2025 roku we współpracy z NASA wysłać człowieka na Marsa. W 2019 roku otrzymał nagrodę im. Stephena Hawkinga za sukcesy na polu podróży kosmicznych. Z danych opublikowanych pod koniec lutego 2023 roku przez agencję Bloomberga wynika, że Musk jest najbogatszym człowiekiem na świecie. 

Sprawdź, jakie książki poleca Elon Musk.

Walter Isaacson – Einstein. Jego życie, jego wszechświat

Kolejna godna polecenia biografia Isaacsona, tym razem o wybitnym naukowcu. Autor przedstawia życie zawodowe i osobiste Einsteina. Rozprawia się z nieprawdziwymi historiami na jego temat, np. obala mit o tym, że fizyk nie radził sobie w szkole z matematyką. Przypomina wielkie dokonania noblisty i ważne wydarzenia z jego życia.

Henry Ford – Moje życie i dzieło

Autobiografia napisana przez geniusza biznesu, która zawiera sporo porad biznesowych – wciąż aktualnych. Henry Ford wprowadzał innowacje w swoim biznesie, dbał o poprawianie standardu życia swoich pracowników, organizował w swojej fabryce miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Był świetnym biznesmenem. Oprócz cennych rad w książce znajdziesz przemyślenia Forda i jego poglądy dotyczące biznesu, społeczeństwa, przemysłu, kapitalizmu. To książka nie tylko dla przedsiębiorców. Zainteresuje także miłośników motoryzacji, historii, czy ekonomii.

Co czytają ludzie sukcesu – Podsumowanie

Książki o samodoskonaleniu, biznesie, czy biografie pomagają dostrzec odmienną perspektywę, przyspieszają rozwój, dostarczają wiedzę i budują nowe umiejętności. Wiedzą o tym znani biznesmeni, którzy przydatne informacje i pomysły wyciągają z wartościowych książek. Warto czytać codziennie i zapisywać rzeczy przydatne oraz inspiracje. Po którą polecaną wyżej książkę sięgniesz w pierwszej kolejności?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *