Historie z przesłaniem z książki Dale’a Carnegiego – „Jak przestać się martwić i zacząć żyć”
W 1909 roku Dale Carnegie – autor bestsellerowych poradników, był najnieszczęśliwszym facetem w Nowym Jorku. Nienawidził swojej pracy, nienawidził mieszkania, które zajmował wraz z chmarą karaluchów i nienawidził stołować się w tanich restauracjach (też pełnych karaluchów). Codziennie kończył dzień rozczarowany i z okropnym bólem głowy.
Pewnego dnia uświadomił sobie, że przecież chciał żyć, by tworzyć, i tworzyć, by żyć, a jego dotychczasowe życie było tego zaprzeczeniem. Postanowił więc całkowicie je zmienić. Rzucił znienawidzoną pracę, poszedł na studia, znalazł posadę nauczyciela retoryki i zaczął uczyć ludzi zasad skutecznego przekazu i pewności siebie. Wkrótce rozpoczął też pracę nad swoją pierwszą książką, którą zatytułował: Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi.
Później Carnegie odkrył kolejny poważny problem – ludzie w jego otoczeniu nieustannie się czymś martwili. Dlatego napisał jeszcze jedną praktyczną książkę: Jak przestać się martwić i zacząć żyć. Zawarł w niej zbiór sprawdzonych reguł, które miały skłonić czytelnika do działania i sprawić, aby przybyło mu sił, by mógł w końcu zacząć cieszyć się życiem. Poniżej znajdziesz wiele budujących historii zaczerpnięty ze stron poradnika Carnegiego.
Co jest do zrobienia tu i teraz?
Wiosną 1871 roku student William Osler dzień w dzień martwił się o swoją przyszłość aż do czasu, gdy przeczytał słowa Thomasa Carlyle’a, które na zawsze uwolniły jego życie od zmartwień: Naszym głównym celem nie powinno być wypatrywanie tego, co odległe i niewyraźne, lecz czynienie tego, co leży w zasięgu naszej ręki.
Sir William Osler stał się najsławniejszym lekarzem swoich czasów. Był też profesorem w królewskiej Katedrze Medycyny w Oxfordzie. Twierdził, że to dzięki radzie Carlyle’a osiągnął sukces, bo zrozumiał, że warto skutecznie odgradzać od przeszłości i przyszłości. Powtarzał swoim studentom: Najlepiej przygotujecie się do jutra, koncentrując całą energię i entuzjazm na wykonaniu tego, co macie do zrobienia dzisiaj.
Życie umyka z niewiarygodną prędkością. W każdej sekundzie przebywamy olbrzymią przestrzeń. Dzień dzisiejszy to nasza najcenniejsza własność. To jedyne, co możemy mieć naprawdę. – Dale Carnegie
Decyzja po przeanalizowaniu faktów
Frank Bettger pracował jako agent ubezpieczeniowy. Sprzedaż ubezpieczeń szła mu kiepsko. Postanowił przeanalizować problem i znaleźć rozwiązanie. Okazało się, że zarabiał bardzo mało w porównaniu z liczbą wizyt handlowych, które odbywał. 75% swoich dochodów uzyskiwał podczas pierwszej rozmowy z klientem, podczas drugiej wizyty zawierał 23% transakcji, a tylko 7% podczas trzeciej, czwartej i kolejnych. Właśnie te kolejne spotkania pochłaniały mnóstwo jego czasu. Każdego dnia tracił aż połowę czasu pracy na to, co przynosiło tylko 7% jego dochodu. Natychmiast przestał odbywać kolejne wizyty i w krótkim czasie podwoił swoje zarobki. Frank Bettger został jednym z najlepszych amerykańskich agentów ubezpieczeniowych. Sukces osiągnął, dzięki poświęceniu chwili na skuteczne przeanalizowanie problemu.
Jak przestać myśleć o problemach?
Znana podróżniczka Osa Johnson podróżowała po całym świecie wraz z mężem Martinem. Przez 25 lat badali przyrodę oraz ludy Azji i Afryki i kręcili filmy dokumentalne. 12 stycznia 1937 roku ich samolot roztrzaskał się w górach Kalifornii. Martin Johnson zginął, a Osa została ciężko ranna. Zdaniem lekarzy miała pozostać do końca życia przykuta do łóżka. Jednak już 3 miesiące po wypadku usiadła na wózku inwalidzkim i zaczęła wygłaszać wykłady przed publicznością. Na pytanie – dlaczego, mimo bólu i osłabienia, to zrobiła, odpowiedziała: Żeby nie mieć czasu na smutek i zmartwienie.
Zajmij się czymś. To najtańsze lekarstwo, jakie istnieje na Ziemi – i jedno z najlepszych. – Bernard Shaw
Ile warta jest rzecz, o którą się martwimy?
Młody Lew Tołstoj zakochał się i poślubił dziewczynę, która była o niego bardzo zazdrosna. Szpiegowała męża w przebraniu chłopki nawet podczas jego spacerów po lesie. Kłócili się niemal codziennie – trwało to kilkadziesiąt lat. Była nawet zazdrosna o swoją córkę. Często groziła samobójstwem, nie zważając nawet na dzieci. Tołstoj prowadził dziennik, w którym zrzucał odpowiedzialność na żonę. Ona pisała pamiętnik, w którym winą obarczała męża. Ich życie zamieniło się piekło. Tołstoj nazywał swój dom domem wariatów. Czy problem, który ich dzielił, był ważniejszy od spokoju i szczęśliwego życia?
Dale Carnegie proponuje: Stwórz własny przelicznik strat jak na giełdzie: wartość problemu do wartości życia. Jeśli kupujesz akcje za 50 dolarów, ustalasz limit strat na 45 dolarów. Jeśli zakupione akcje spadną o 5 punktów poniżej kosztu zakupu, sprzedajesz je i ograniczasz stratę do pięciu punktów. Nie przehandluj życia za kiepski towar – wyznacz limit strat z nim związany.
Piłujesz drewno czy wióry?
Na początku ubiegłego wieku Fred Fuller Shedd, redaktor naczelny Philadelphia Bulletin przemawiał do grupy uczniów kończących szkołę średnią i na prostym przykładzie przekazał im życiową mądrość. Zapytał: Kto z was kiedykolwiek piłował drewno? Niemal wszyscy podnieśli ręce. A ilu z was kiedykolwiek piłowało wióry? Tym razem nikt nie podniósł ręki. No właśnie – skwitował Shedd. – Nie piłuje się wiórów. Są przecież skutkiem piłowania. Tak samo jest z przeszłością. Kiedy zaczynacie się martwić czymś, co już minęło, to – ni mniej, ni więcej – tylko próbujecie piłować wióry.
Każdy z nas ma na swoim koncie gafy i kardynalne błędy. I co z tego? Co się stało, to się nie odstanie. Nie próbuj piłować wiórów. – Dale Carnegie
Wszystko, co osiągamy, jest rezultatem naszych myśli
Znany brytyjski psychiatra J. A. Hatfield zaprosił trzech mężczyzn do udziału w teście. Chodziło o zbadanie wpływu sugestii na siłę fizyczną. Test odbywał się w stanie hipnozy. W normalnych warunkach średnia siła uścisku wynosiła 101 funtów. Kiedy pacjentom wmawiano, że są bardzo słabi, ich siła uścisku spadła do 29 funtów. Kiedy przekazano im, że są bardzo silni, średnia siła uścisku wyniosła 142 funty, co potwierdza, jak niewiarygodna jest potęga ludzkiego umysłu.
Każdy człowiek może się przekonać, że jeśli zmieni swoje myślenie o innych oraz o rzeczach, rzeczy i ludzie zmienią swój stosunek do niego. (…) Jeśli tylko człowiek radykalnie zmieni swój sposób myślenia, sam będzie zaskoczony, jak radykalną spowoduje to zmianę jego sytuacji życiowej. Nie ludzie sprowadzają na siebie to, czego chcą, lecz to, kim są. (…) Wszystko, co osiąga człowiek, jest bezpośrednim rezultatem jego myśli. – James Allen
Czy historie z książki Carnegiego Jak przestać się martwić i zacząć żyć są wystarczająco przekonujące i motywujące? Daj znać w komentarzu.