Jak zmienić życie na lepsze?
Masz problem ze skupieniem uwagi podczas wykonywania najprostszych czynności? W głowie do późna kłębią Ci się myśli, a następnego dnia rano z trudem zwlekasz się z łóżka? Dokucza Ci brak apetytu? Apatia? To efekty stresu i przepracowania. Najwyższy czas zmienić swoje życie. Sam/a możesz sobie pomóc. Wystarczy, że będziesz trzymać się prostych zasad. A najlepiej zamień je w nawyki.
Twój los zależy od Twoich nawyków. – Brian Tracy
Sprawdź, w jaki sposób możesz poprawić funkcjonowanie swojego organizmu i tym samym zmienić życie na lepsze.
Nawyk nr 1 – Zwolnij!
Zbyt szybkie tempo życia, skutkuje nadmiernym stresem. A długo odczuwane napięcie zwykle prowadzi do poważnych chorób.
Zmiana umysłu na niższy bieg może przynieść lepsze zdrowie, wewnętrzny spokój, lepszą koncentrację i zdolność do bardziej kreatywnego myślenia. – Karol Honoriusz
Przerwy są ważne. Możesz w ich trakcie złapać oddech, zjeść pożywny posiłek, a nawet wybrać się na krótki spacer. Nawet 5-minutowe przerywniki mogą mieć zbawienny wpływ na Twoje zdrowie, a także na wzrost Twojej efektywności.
Znasz technikę bloków czasowych – Pomodoro? Dzięki niej:
- możesz zaplanować przerwy,
- odciąć się od rozpraszaczy,
- skoncentrować się na jednym zadaniu.
Metoda polega na skupieniu się przez 25 minut wyłącznie na pracy, następnie na oderwaniu się na 5 minut od zadania, a po przerwie na kontynuowaniu przerwanego zajęcia. Proces należy powtórzyć 4-krotnie. Po 120 minutach można zaplanować godzinę przerwy. Wolny czas to nagroda za efektywną pracę.
Odrywanie się od pracy co 25 minut, może Ci nie odpowiadać. Jeśli chcesz wydłuż czas pracy, ale pamiętaj o przerwach.
Natura się nie spieszy, a jednak wszystko się udaje. – Lao Tzu
Nawyk nr 2 – Pij wodę
Aż 80% masy mózgu stanowi woda. Zarówno Twój mózg, jak i cały organizm potrzebują odpowiedniego nawodnienia, aby prawidłowo funkcjonować. Jeśli zapominasz o regularnym piciu wody, możesz:
- mieć problemy z pamięcią i koncentracją,
- odczuwać zmęczenie lub senność,
- cierpieć na przewlekłe bóle głowy,
- osłabić swój organizm i obniżyć odporność.
Pij wodę w małych ilościach, ale często. Aby Twój organizm działał prawidłowo, potrzebujesz około 2 do 3 litrów płynów dziennie.
Woda może także przynieść korzyść sercu… – Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
Nawyk nr 3 – Zmień życie na zdrowe
Dieta bogata w cukier i składająca się z wysoko przetworzonej żywności ma niekorzystny wpływ na zdrowie i pracę mózgu. Wartościowy posiłek powinien składać się m.in. z:
- świeżych owoców i warzyw,
- produktów zawierających kwasy omega-3 i omega-6 (ryby, jajka, orzechy, pestki słonecznika),
- pełnoziarnistego pieczywa.
Pamiętaj o regularnych posiłkach. Zmień życie na zdrowsze.
Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a Twoje lekarstwo powinno być pożywieniem. – Hipokrates
Nawyk nr 4 – Zmień życie na aktywne
Nie muszę udowadniać korzyści zdrowotnych wynikających z ćwiczeń. Czy wiesz, że:
- podczas wysiłku do mózgu dociera więcej tlenu, dzięki czemu wzrasta jego aktywność.
- w czasie ruchu uwalniają się endorfiny, co ma wpływ na dobre samopoczucie.
Jeśli nie lubisz biegać, jeździć na rowerze albo pływać wystarczy, że wybierzesz się na 30 minutowy spacer na łonie natury. Pooddychaj świeżym powietrzem, wystaw twarz na słońce. Wsłuchaj się w dźwięki otoczenia, wyczul się na zapachy. To poprawi Twoją uważność a w konsekwencji doprowadzi do wewnętrznej równowagi i sprawi, że poczujesz się lepiej.
Badanie opublikowane w 2019 roku we Frontiers in Psychology dowiodło, że poprawa psychologicznych i fizjologicznych wskaźników samopoczucia psychicznego następuje nawet po 10 minutach przebywania w naturalnym otoczeniu. Kontakt z naturą regeneruje mózg głównie w wyniku obniżenia poziomu stresu. Ze Scientific Reports wynika, że 200-300 minut tygodniowo spędzone na łonie natury, poprawia nastrój i zwiększa prawdopodobieństwo dobrego zdrowia.*
Najlepszy czas na działanie jest teraz! – Mark Fisher
Nawyk nr 5 – Nie zaśmiecaj umysłu
Zbyt dużo bodźców atakuje nas z zewnątrz i rozprasza, wręcz zaśmieca nasz umysł. Spróbuj ograniczyć media społecznościowe. Odstaw telefon. Nie pochłaniaj nałogowo serialowych tasiemców. Zamiast tego wybierz książkę albo posłuchaj relaksującej muzyki. Pomedytuj.
Nie otrzymujemy krótkiego życia, lecz je takim czynimy. Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go. – Seneka
Nawyk nr 6 – Bądź uważny
Uważność, czyli praktykowanie mindfulness, może przynieść sporo korzyści takich jak:
- zmniejszenie stresu,
- poprawa pamięci,
- lepszy sen,
- zwiększenie samoświadomości.
Uważność pomaga obserwować myśli, emocje i uczucia. Postaraj się skupić uwagę na własnym oddechu, a następnie skieruj ją na myśli i na to co w danym momencie czujesz. Możesz także skoncentrować się na dźwiękach, zapachach i otoczeniu – po prostu bądź tu i teraz. Nie martw się o jutro, nie rozpamiętuj tego, co było wczoraj.
Jeden dzień na raz – to wystarczy. Nie oglądaj się za siebie i nie martw się przeszłością, ponieważ jej już nie ma. I nie niepokój się o przyszłość, bo ta jeszcze nie nadeszła. Żyj teraźniejszością i rób to tak pięknie, by była warta wspominania. – Ida Scott Taylor
Nawyk nr 7 – Wysypiaj się
Twój organizm w trakcie snu ma szansę się zregenerować. Jeśli masz problemy z zasypianiem, spróbuj zrelaksować swoje ciało i umysł. Pomoże Ci w tym naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni przy jednoczesnym kontrolowaniu oddechu (trening relaksacyjny Jacobsona).
Możesz też spróbować się wyciszyć, dzięki ćwiczeniu świadomego oddechu.
Technika 4-7-8 pomaga się uspokoić i przyspiesza zasypianie. Polega na:
- wdychaniu powietrza przez 4 sekundy,
- następnie na wstrzymaniu oddechu na 7 sekund,
- wypuszczaniu powietrza przez 8 sekund.
Przed snem warto przewietrzyć sypialnię. W relaksacji pomoże słuchanie spokojnej muzyki lub dźwięków natury.
Sen jest to skracanie sobie życia w tym celu, aby je wydłużyć. – Tadeusz Kotarbiński
Nawyk nr 8 – Prowadź dziennik
Zapisuj swoje plany, myśli, pomysły, sukcesy. Rób to codziennie. Ta regularność ma znaczenie. Dzięki temu będziesz w stanie zaobserwować swoje postępy. Dziennik pomoże Ci uporządkować myśli, osiągnąć równowagę i być bardziej świadomym siebie.
Ważniejsze jest, co Ty myślisz o sobie samym, niż to co o Tobie myślą inni. – Seneka Młodszy
Nawyk nr 9 – Znajdź czas na medytację
Medytacja pomaga się wyciszyć, pozbyć napięcia. Wspiera zarówno ciało, jak i umysł. Uodparnia na stres. Wspomaga pozytywne myślenie. Pomaga na bezsenność. Zwiększa kreatywność, zdolność koncentracji i zapamiętywania. Mogę tak wymieniać bez końca. Medytacja ma wiele zalet i dlatego warto ją wypróbować.
Twój umysł odpowie na większość pytań, jeśli nauczysz się relaksować i czekać na odpowiedź. – William S. Burroughs
Nawyk nr 10 – Trenuj mózg
Zwiększ liczbę połączeń neuronowych na przykład poprzez rozwiązywanie zadań logicznych, krzyżówek, sudoku. Graj w szachy lub warcaby. Ucz się języków obcych. Czytaj! Czytanie książek poprawia nastrój, ćwiczy wyobraźnię i poprawia pamięć.
Umysł przypomina żyzny ogród, którym trzeba się codziennie zajmować, aby kwitł. – Anthony De Mello
Nawyk nr 11 – Próbuj nowych rzeczy
Walcz z nudą i rutyną. Poszerzaj wiedzę na tematy, których unikałeś do tej pory. Odkryj nowy smak. Wybieraj codziennie inną trasę. Naucz się nowej umiejętności. Nawiązuj znajomości. Włącz swój zmysł obserwacji. Bądź ciekawy. Spraw, aby każdy Twój dzień był wyjątkowy.
Nie licz dni, spraw, by dni się liczyły. – Muhammad Ali
Jak zmienić życie? – podsumowanie
Możesz poprawić funkcjonowanie swojego organizmu. Możesz zmienić życie na lepsze. Wystarczy, że będziesz się trzymać kilku prostych zasad.
Poza tym: Usuń ze swojego słownika słowo problem i zastąp słowem wyzwanie. Życie stanie się nagle bardziej podniecające i interesujące. – Albert Camus
Źródło:
- Karol Wyszomirski, Neurohacking, Warszawa 2022