Ciekawość to pierwszy stopień do… wielkiego odkrycia

Dzieci cechuje ogromna ciekawość i nieograniczona wyobraźnia. Myślą nieszablonowo. Często nie zdają sobie sprawy z tego, że coś jest niewykonalne. Tkwią w tym przekonaniu, dopóki ktoś ich nie uświadomi, że są w błędzie. Do tego czasu naruszają przyjęte granice. Testują. Dostrzegają rzeczy, których nie widzą dorośli. Dokonują rzeczy wielkich. Poznaj niezwykle kreatywne dzieci – najmłodszych wynalazców. 

Benjamin Franklin – Płetwy do pływania

Tak, to ten sam Benjamin Franklin, którego znasz z podręczników historii. Na pewno wiesz, z czego zasłynął. Wynalazł piorunochron i okulary dwuogniskowe. Był jednym ze współtwórców Deklaracji Niepodległości. 

I pewnie nie dziwi Cię, że Ben był pomysłowy od najmłodszych lat. W 1717 roku 11-letni Franklin zaprojektował płetwy, które znacznie ułatwiały i przyspieszały pływanie. W 1773 roku wspominał: 

Kiedy byłem młody, zrobiłem dwie owalne palety, każda o długości około 10 cali i 6 cali szerokości, z otworem na kciuk, aby dobrze trzymać je w dłoni. Przypominały palety malarskie. Pływając, przesuwałem ich krawędzie do przodu i uderzałem w wodę ich płaskimi powierzchniami, gdy je cofałem. Pamiętam, że pływałem szybciej na tych paletach, ale męczyły mnie nadgarstki. 

Louis Braille – alfabet Braille’a

Louisa też na pewno kojarzysz. Zabawa w warsztacie ojca skończyła się dla niego tragicznie. Zapalenie, które w wyniku zranienia rozwinęło się najpierw w jednym, później w drugim oku spowodowało całkowitą utratę wzroku. Rodzice Louisa traktowali go tak samo, jak resztę swoich pociech. Wraz z rodzeństwem uczęszczał do szkoły. Poznał alfabet, dotykając ułożonych w kształt liter gwoździ, które jego ojciec wbił w deskę. 

Kilka lat później chłopiec poznał kapitana Charlesa Barbiera de la Serre – twórcę systemu komunikacji do użytku wojskowego. Dzięki niemu żołnierze odczytywali rozkazy w ciemności. Był oparty na 12 wypukłych punktach. Na podstawie systemu Serre w wieku 12 lat Louis opracował własny język przeznaczony dla osób niewidomych. Swoją pracę zaprezentował w 1824 roku. W latach 50. XX wieku UNESCO upowszechniło alfabet Braille’a, a w 2005 roku uznało system Braille’a za istotny język komunikacji, tak prawomocny jak wszystkie inne języki na świecie. 

Frank Epperson – Popsicle

Franka pewnie nie znasz, ale być może obiła Ci się o uszy nazwa Popsicle. To lody na patyku, które „wynalazł” w pewien mroźny wieczór 1905 roku 11-letni Frank. Chłopiec zostawił swój napój na werandzie, a ten zamienił się w przepyszną bryłkę lodu. Polubił nowy smakołyk. Rozdawał lody swoim rówieśnikom. Później przygotowywał ten przysmak swoim dzieciom. W końcu opatentował lody. Idea, która zrodziła się w głowie małego chłopca, zyskała rozgłos w 1923 roku. Wtedy lody trafiły do sklepów i cieszyły się (nadal cieszą się) sporą popularnością. 

Albert Sadacca – Światła świąteczne

Jeszcze na początku XX wieku w wielu amerykańskich domach w czasie świąt Bożego Narodzenia na choinkach paliły się woskowe świece. Lampki elektryczne były dostępne w sklepach, ale mogli sobie na nie pozwolić jedynie bogaci Amerykanie. Nastoletni Albert Sadacca wykorzystując materiały z rodzinnej firmy oświetleniowej, zaprojektował tanie lampki choinkowe. Przekonał swoich rodziców do produkcji świątecznej ozdoby. Dzięki Albertowi w latach 20. Amerykanie decydowali się na bezpieczne rozwiązanie – elektryczne lampki choinkowe. Na marginesie dodam, że w Polsce woskowe dekoracje podpalały choinki kilkadziesiąt lat dłużej. 

Joseph Armand Bombardier – skuter śnieżny

O Josephie słyszeli wielbiciele śnieżnych wojaży, bo Bombardier to konstruktor znanego na całym świecie ultralekiego skutera Ski-Doo. Chłopak od najmłodszych lat interesował się mechaniką. Jako nastolatek założył warsztat samochodowy. Swój pierwszy skuter śnieżny skonstruował w wieku 15 lat. Na czterech płozach zamontował silnik. Ręcznie wykonał śmigło, które zamieścił z tyłu. Przejechał nim zaledwie pół mili. Całe życie poświęcił na udoskonalanie swojego pojazdu. Jego skutery śnieżne B7 trafiły do sprzedaży w 1936 roku. W kolejnych latach udostępniał inne modele. W 1959 roku wprowadził na rynek swój najlepszy skuter Ski-Doo.

Ralph Samuelson – Narty wodne

Nastoletni Ralph w czasie letnich wakacji w 1922 roku miał sporo wolnego czasu i dlatego prowadził wodne eksperymenty. Próbował stworzyć narty wodne. Wykorzystywał zwykłe klepki o różnej długości, a także tradycyjne narty śnieżne. W końcu udało mu się zaprojektować idealne narty z desek sosnowych, które z przodu odpowiednio wygiął. Za sprawą swojego wynalazku stał się pierwszym szybkim narciarzem wodnym. Ciągnięty przez motorówkę ścigał się po wodzie, osiągając prędkość 130 km/h. W 1977 roku został wprowadzony do Water Ski Hall of Fame. Swojego wynalazku niestety nie opatentował.

George Nissen – Trampolina

W 1930 roku 16-letni George – zapalony gimnastyk, zainspirowany występem cyrkowych akrobatów wpadł na pomysł skonstruowania urządzenia dla sportowców. Szkicował projekty i budował własne prototypy przy użyciu różnych materiałów. Urządzenie, z którego był najbardziej zadowolony, zbudował ze swoim trenerem Griswoldem w 1934 roku. Nazwał je trampoliną. Zarejestrował znak towarowy, ale dopiero w 1941 roku zdecydował się założyć firmę i promować swój wynalazek. Do tego czasu trampolina służyła głównie dzieciom do zabawy na letnich obozach. 

Richie Stachowski – Water Talkie

11-letni Richie ogromnie się zdziwił, gdy dowiedział się, że do tej pory nikt nie wymyślił komunikatora, który działałby pod wodą. A on podczas wakacji na Hawajach miał ochotę skomentować coś w trakcie nurkowania. Wkrótce wpadł na pomysł przekonstruowania walkie talkie tak, by dostosować urządzenie do komunikacji podwodnej. Chłopiec zaczął w przydomowym basenie badać akustykę. Budował i wypróbowywał skonstruowane przez siebie urządzenia. W końcu mu się udało. Jego wynalazek z małej plastikowej membrany i z zaworem wydmuchowym umożliwia rozmowę pod wodą.

Alissa Chavez – Baby Hot Seat

14-letnia Alissa Chavez na potrzeby szkolnego projektu naukowego opracowała system alarmowy podłączony do dziecięcego fotelika. Badała różne systemy ostrzegawcze obecne w autach i zauważyła, że alarmy informowały o otwartych oknach i drzwiach, zapomnianych kluczach, ale nie ostrzegały o pozostawionym w aucie dziecku. Alissa w małej poduszce w foteliku samochodowym umieściła czujnik, który w początkowej fazie projektu był kompatybilny z pilotem i wszczynał alarm, gdy rodzic zamykał auto, a dziecko było nadal w foteliku. Po modyfikacjach czujnik łączy się ze smartfonem opiekuna. Jej wynalazek został opatentowany i wprowadzony na rynek.

Kenneth Shinozuka – czujnik SafeWander

14-letni Kenneth chciał pomóc rodzinie w opiece nad dziadkiem chorym na Alzheimera. Stworzył bezprzewodowy system monitorowania połączony z aplikacja mobilną. Zaprojektowany przez chłopca czujnik nacisku umieszczony w skarpetce seniora informuje bliskich, że chory wstaje z łóżka albo próbuje wyjść z domu. Wynalazek Kennetha zdobywał wiele nagród w konkursach tj. Google Science Fair, czy Science in Action. Patent otrzymał w 2014 roku.

Hannah Herbst – Sonda energii oceanicznej

15-letnia Hannah za pomocą cyfrowego modelowania geometrycznego stworzyła projekt urządzenia, które przekształca prądy oceaniczne w użyteczną energię. Wydrukowany prototyp jest w stanie w krótkim czasie naładować akumulator samochodowy. Jej wynalazek przyda się szczególnie w krajach rozwijających się. Może na przykład pomagać napędzać pompy do odsalania wody i zamieniać słoną wodę w pitną. Sonda energii oceanicznej Hannah w 2015 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Discovery Education 3M Young Scientist Challenge.

Podsumowanie

Te pomysłowe dzieciaki wielu osobom uatrakcyjniły codzienność. Niektóre z wymienionych wynalazków nie tylko upraszczają, a wręcz ratują życie. Pomyśl, że być może pewnego dnia Twoje dziecko również zmieni świat. Pozwól mu eksperymentować i szukać nieoczywistych rozwiązań dla mniej i bardziej skomplikowanych problemów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *