Steve Jobs

Steve Jobs, Steve Wozniak & Blue Box – historia o prapoczątkach Apple

1 kwietnia 1976 roku powstał Apple, obecnie najpopularniejsza marka na świecie. To firma, która wprowadziła na rynek innowacyjne technologie. Ich pierwszy produkt to komputer Apple I, który zaprojektował i samodzielnie stworzył Steve Wozniak. Promocją marki zajął się Steve Jobs. 

Według rankingu Brand Finance opracowanego w 2022 roku Apple jest najcenniejszą marką na świecie wartą ponad 355 miliardów dolarów1. Ten wpis przedstawia historię przyjaźni dwóch Steve’ów oraz ich pierwszy wspólny projekt – Blue Box. Przeczytaj i zainspiruj się.

Początek przyjaźni

Jobs i Wozniak poznali się w 1971 roku przez wspólnego znajomego Billa Fernandeza. Już w trakcie pierwszego spotkania, na chodniku przed domem Billa, oboje dostrzegli, jak wiele ich łączy. Jobs wspominał później, że polubił Woza od pierwszej chwili oraz że był pierwszą poznaną przez niego osobą, która wiedziała więcej o elektronice od niego. 

Mogli godzinami rozmawiać o swoich projektach, które udało się każdemu z nich zrealizować. Mieli podobne poczucie humoru. Łączyła ich też muzyka. W tamtym czasie uwielbiali słuchać Boba Dylana, polowali na jego taśmy i wspólnie interpretowali jego teksty. Status społeczny ich rodzin różnił się – ojciec Jobsa nie miał wykształcenia i imał się różnych prac, aby utrzymać rodzinę. Pan Wozniak był dobrze zarabiającym inżynierem. 

Jakie pasje we wczesnej młodości absorbowały Steve’a Jobsa oraz które zajęcia potrafiły całkowicie pochłonąć młodego Wozniaka?

Steve Jobs

Dzieciństwo Jobsa to czasy szybkiego rozwoju elektroniki i powstawania nowych technologii. Dorastał w Dolinie Krzemowej, która od połowy XX wieku była centrum amerykańskiego sektora zaawansowanych technologii. Mieszkało tam i pracowało wielu inżynierów i techników. Jego sąsiad Larry Lang pracował w Hewlett-Packard – przedsiębiorstwie, które w 1968 roku wyprodukowało pierwszy komputer osobisty. Larry zainteresował Steve’a zestawami do budowania elektronicznych gadżetów dla hobbystów. Pomógł mu także dołączyć do klubu badaczy Hewletta-Packarda.

Ojciec Steve’a pracował w firmie produkującej lasery do urządzeń elektronicznych, a nastoletni Jobs korzystał z części, które stamtąd pochodziły. Budował własne wynalazki. W czasie wakacyjnej pracy w sklepie z częściami elektronicznymi Steve dowiedział się więcej na temat elektroniki oraz opanował podstawy biznesu. Wiedział, gdzie kupić części najtaniej i o ile drożej można je sprzedać, co przydało mu się podczas rozkręcenia własnego biznesu. Swoją pierwszą dziewczynę Chrisann Brennan poinformował, że pewnego dnia zostanie milionerem. Jobs był bardzo przekonujący i pewny siebie. Chrisann uwierzyła w jego słowa.

Steve Wozniak

Steve Wozniak, dla przyjaciół Woz, znał się lepiej na elektronice od Jobsa. Chodzili do tego samego liceum, z tym że Woz ukończył je cztery lata wcześniej w 1968 roku. Jego ojciec pracował w Lockheed jako specjalista w dziedzinie budowy rakiet. Wyjaśniał małemu Steve’owi trudne zagadnienia za pomocą obrazowych przykładów, na przykład działanie rezystora. Kiedy rówieśnicy Wozniaka bawili się, on wolał spędzać czas z tranzystorem i obwodami drukowanymi. Fascynowały go artykuły o nowych komputerach tj. ENIAC. Przez lata zbierał podręczniki, w których znajdowały się instrukcje, jak zbudować minikomputery. 

W ósmej klasie wygrał konkurs organizowany przez amerykańskie siły powietrzne – zbudował kalkulator, wykorzystując system binarny. Wielokrotnie zdobywał nagrody na olimpiadach matematycznych. W czasie kiedy poznał Jobsa, uczył się w college’u i realizował bardziej ambitne projekty. Jego pierwszy komputer miał bardzo małą pamięć. Był złożony z części, które udało mu się pozyskać. Niestety dość szybko spaliły mu się obwody w wyniku przepięcia. Blue Box był jego pierwszym udanym i zyskownym urządzeniem, które sam zaprojektował.

Steve Jobs i Blue Box
Blue Box – projekt Wozniaka i Jobsa

Blue Box – pierwszy projekt Jobsa i Wozniaka

We wrześniu 1971 roku Woz przeczytał artykuł Rona Rosenbauma Tajemnice małego niebieskiego pudełka. Dowiedział się, w jaki sposób hakerzy i łamacze kodów kopiują dźwięki na odpowiedniej częstotliwości i wykonują za darmo połączenia zamiejscowe. Gwizdek dołączany do płatków śniadaniowych wydawał taki sam dźwięk, co ten wykorzystywany przez centralę do przekierowywania połączeń. 

Woz zainspirowany zadzwonił do Jobsa i zaproponował mu, by wspólnie podjęli się zbudowania takiego urządzenia. Jeszcze tego samego popołudnia oboje wybrali się do biblioteki. Przewertowali stos czasopism w poszukiwaniu danych potrzebnych do skonstruowania własnego Blue Boxa. 

Praca nad generatorem tonów

W czasopismach Bell System Technical Journal odnaleźli potrzebne im tony i częstotliwości. Kupili niezbędne części i wieczorem rozpoczęli pracę nad analogowym generatorem. Za pomocą tego urządzenia mogli nagrywać, a później odtwarzać dźwięki. Tego dnia nie udało im się uzyskać właściwych tonów. Miernik częstotliwości zbudowany przez Jobsa wskazywał, że zastosowane przez nich oscylatory nie były stabilne. Steve Wozniak postanowił sam podjąć próbę skonstruowania cyfrowej wersji niebieskiego pudełka i udało mu się to w ciągu dwóch miesięcy.

Pierwszy biznes

Na początku nowy wynalazek służył im tylko do zabawy. Jobs wpadł na pomysł, by zbudować więcej tego typu urządzeń i zacząć je sprzedawać. Wycenili Blue Box na 150 dolarów. W akademiku przeprowadzali pokazy i zdobywali klientów. Na początku zrobili około 100 sztuk i wszystkie sprzedali studentom. Po pewnym czasie zrezygnowali ze swojego małego biznesu. Uznali, że sprzedawanie nielegalnego urządzenia to zbyt duże ryzyko.

Blue Box a Apple

Jobs przyznał, że bez Blue Boxów nie byłoby Apple. Młodzi pomysłodawcy przekonali się, że współpraca świetnie im się układa. Upewnili się, że potrafią rozwiązywać techniczne problemy, wprowadzić coś do produkcji, dobrze to zareklamować i sprzedać z zyskiem. 

Steve Wozniak stwierdził, że rozprowadzanie Blue Boxów było raczej złym pomysłem. Pozwoliło im jednak zrozumieć, co mogli osiągnąć dzięki umiejętnościom inżynierskim Woza i dalekowzrocznym wizjom Jobsa. To wtedy zdecydowali, że powinni wymyślić bardziej dochodowy biznes i podzielić między siebie zadania. Wozniak miał projektować kolejne wynalazki, a Steve Jobs sprawić, by były przyjazne dla użytkownika i umożliwić ich wprowadzenie na rynek.

Jakie jest Twoje zdanie na temat pierwszego wspólnego projektu Jobsa i Wozniaka? Co sądzisz o ich kolejnych innowacjach stworzonych pod marką Apple? Zostaw opinię w komentarzu.

Źródła:

  1. https://brandirectory.com/rankings/global/2022 Wycena marki różni się w zależności od rankingu, np. wg raportu Kantar BrandZ z 2022 wartość Apple przekracza 947,1 mld dolarów.
  2. Walter Isaacson „Steve Jobs„, Kraków 2011

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *