Jak Walt Disney dogonił marzenia?

W lutym 1939 roku Shirley Temple wręczyła Oscara twórcy swoich ulubionych bajek – Waltowi Disneyowi. Powiedziała wtedy z uśmiechem, że dzieci na całym świecie będą szczęśliwe, gdy dowiedzą się, że tatuś Myszki Miki, królewny Śnieżki i 7 krasnoludków dostał piękną statuetkę.

Nie był to pierwszy Oscar Disneya. 7 lat wcześniej otrzymał 2 nagrody Akademii Filmowej – za Kwiaty i drzewa pierwszy w historii kina film animowany w kolorze oraz honorową statuetkę za stworzenie Myszki Miki. Łącznie otrzymał 26 Oscarów, w tym 4 honorowe za całokształt osiągnięć. Do tej pory nikt nie otrzymał większej liczby statuetek.

Disney był genialnym rysownikiem, wizjonerem i innowatorem. Miał ogromny wpływ na rozwój techniki filmowej. Jego animacje pokochały dzieci na całym świecie. Zobacz, jak wyboistą drogę musiał pokonać Walt Disney, aby dogonić swoje marzenia.

Jak rozwijać talent nie mając perspektyw?

Walt przyszedł na świat 5 grudnia 1901 roku w Chicago. Miał 5 lat, kiedy jego ojciec kupił farmę w Marceline niedaleko Missouri. Tam chłopiec, mimo licznych obowiązków, czuł się szczęśliwy. Uwielbiał otaczające farmę gęste lasy. Ukryty w leśnej gęstwinie uważnie obserwował dzikie zwierzęta.

Do tego okresu życia Walt Disney będzie wracał najczęściej w swoich wspomnieniach. To w Marceline zaczął rozwijać swój talent. Rysował głównie zwierzęta. Jego zdolności dostrzegł starszy brat Roy i od samego początku wspierał Walta. Po kryjomu wyniósł papier i ołówki z magazynu, w którym pracował, aby chłopiec mógł tworzyć rysunki jak prawdziwy artysta, a nie patykiem po ziemi jak dotychczas.

Walt Disney  - Bambi

Ile sił przeznaczyć na walkę ze snem?

Spokojny czas na farmie został przerwany przez chorobę ojca. Tyfus całkowicie pozbawił Eliasa Disneya sił, dlatego sprzedał gospodarstwo i przeniósł się z rodziną do Kansas City. Tam kupił prasę drukarską i zajął się drukowaniem gazet dla okolicznych mieszkańców. Jednak ktoś musiał je dostarczać. 

Ten obowiązek spadł na Walta. Przez 6 lat chłopiec wstawał o 3.00 nad ranem i roznosił prasę. Ojciec często mu przypominał: Nie pracujesz, nie jesz! – dlatego Walt wywiązywał się z obowiązków zarówno przed szkołą, jak i po szkole. Kiedy pojawiał się na zajęciach, był tak zmęczony, że nie potrafił się skupić na nauce, więc rysował, o ile nie przegrywał walki ze snem.

Jak wpaść z deszczu pod rynnę?

Gdy Walt zdecydował, że dalsza nauka nie ma sensu, na świecie już od kilku lat trwała wojna. Miał niespełna 16 lat, gdy zaciągnął się do amerykańskiego korpusu Czerwonego Krzyża. Po przeszkoleniu został wysłany do Francji. 

Nie trafił na front, bo światowy konflikt dobiegł końca, mimo to pozostał w Europie przez rok i pracował jako kierowca ambulansu. Walt był postrzegany w armii jako odludek i dziwak. Wolał własne towarzystwo, a każdą wolną chwilę poświęcał na rysowanie.

Ile porażek przypada na jednego marzyciela?

Disney po powrocie z Francji znalazł pracę w redakcji jako rysownik i szybko został zwolniony za brak kreatywności. Z dopiero co poznanym animatorem Ubbe Iwerksem postanowił tworzyć kreskówki. Ich studio Laugh-O-Gram postawiło na ambitny projekt: Alicję w krainie czarów. Nie udało się go zrealizować. Koszty rosły, a firma nie zarabiała, dlatego studio zbankrutowało. 

W 1923 roku Walt wyjechał do Hollywood i wraz z Royem założył Disney Brothers. Zatrudnił Iwerksa i innych zdolnych animatorów. Rozpoczęli współpracę z Winkler Pictures. Udało się zrealizować Alicję w krainie czarów. Na prośbę dystrybutora stworzyli postać królika Oswalda. Kiedy współpraca przestała się układać, Winkler Pictures przejęło większość animatorów z zespołu Disneya oraz prawa do Oswalda.

Gdzie szukać pomysłów na sukces?

Walt Disney często pracował do późna. Doglądał wszystkich projektów, analizował i wprowadzał poprawki. W nocy do jego biura zaglądały gryzonie. To dlatego jego nową bajkową postacią została przyjazna Myszka Miki.

Pierwsze dwie animacje z nowym bohaterem nie osiągnęły spektakularnego sukcesu, jednak w listopadzie 1928 roku na ekranach kin pojawił się Parowiec Willie. W tym filmie Myszka Miki zagrała główną rolę i po raz pierwszy przemówiła. Głosu użyczył jej sam Disney. Kreskówka stała się hitem, a w 1932 roku za stworzenie Miki Walt Disney został uhonorowany Oscarem.

Walt Disney i Myszka Miki

Jak zarobić miliony w czasach kryzysu?

Pełnometrażowy film animowany to kolejne marzenie Disneya, do którego uparcie dążył. Wszyscy odradzali mu brnięcie w ten projekt. Był zbyt kosztowny i wiązał się ze sporym ryzykiem. Jednak Walt zgromadził fundusze i rozpoczął prace nad Królewną Śnieżką. Film powstawał ponad 3 lata i kosztował 1,5 miliona dolarów. 

Na premierze, która odbyła się 27 grudnia 1937 roku, pojawił się ceniony przez Disneya aktor Charlie Chaplin oraz inne hollywoodzkie gwiazdy. Królewna Śnieżka zdobyła owacje na stojąco. Film, mimo że był wyświetlany w czasie Wielkiego Kryzysu, zarobił 8 milionów dolarów, co było ogromną sumą jak na tamte czasy.

Czy warto gonić marzenia do samego końca?

Jest pan dumny panie Disney? – zapytała Shirley Temple, przekazując Waltowi Oscara za Królewnę Śnieżkę. Odpowiedział: Jestem tak dumny, że chyba pęknę. Po Królewnie Śnieżce powstawały kolejne udane pełnometrażowe animacje – Pinokio, Fantazja, Dumbo, Bambi. W studiu Disneya zaczęto także kręcić filmy fabularne tj. Wyspa skarbów i 20 000 mil podmorskiej żeglugi.

W latach 50. popularność zyskały programy telewizyjne tj. Klub Myszki Miki, czy Walt Disney przedstawia prowadzony przez samego Disneya. A w 1955 roku Walt sfinalizował kolejny kosztowny projekt – Disneyland. Zapragnął także otworzyć ogromny, mający 800 tysięcy akrów park – Disney World. Nie zdążył. Zmarł na raka płuc 15 grudnia 1966 roku. To ostatnie marzenie zrealizowali dla niego jego przyjaciele i współpracownicy.

Źródła:

www.history-biography.com/walt-disney

www.history.com/tag/walt-disney

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *